Ірина Гаргат – психотерапевт Івано-Франківськ

Слова-вбивці або коли потрібен дитячий психолог

Всі ми прекрасно розуміємо, що в перші п’ять років у дитини закладаються основи того, якою вона виросте, наскільки успішною і щасливою буде. Якщо ви бачите проблеми, вас турбує поведінка дитини, вам потрібно звернутися до дитячого психолога в Івано-Франківську.

Дитячий психолог допоможе в тих випадках, коли ви не розумієте, чому ваш малюк поводиться агресивно. Чому він не може зосередитися на чомусь, поводиться занадто бурхливо, або навпаки, його розвиток затримується.

дитячий психолог Івано-Франківськ

Є безліч проблем, які допоможе вирішити дитячий психолог:

  • відставання в розвитку;
  • аутизм;
  • тривожні стани і багато іншого.

І, здається, що ці проблеми можуть бути у когось, але тільки не у нас. Нас не торкнеться агресивна поведінка дитини, у неї немає перерахованих розладів, вона чудово розвивається. Але виявляється, звернення до терапевта потрібні не тільки тоді, коли проблеми вже явні.

Як не зламати психіку дитини

Почнемо з малого. Ви купили шалено дороге плаття, нову помаду, сумочку – все, що завгодно. Ви відвернулися ненадовго, у вас з’явилися справи, ви говорите по телефону або готуєте їсти на кухні. І тут…

Ваша нова помада розмазана на милому личку дитини. Дорога іграшка безнадійно зламана і нічого виправити не можна. Дорогі туфлі на високих шпильках на маленькій ніжці, а в сумочці від Прадо розпливлися цукерки і злиплася підкладка.

Ваша реакція? Які слова почує ваша маленька дочка? Саме зараз з’являються «слова-вбивці», ті самі, якими ми псуємо психіку своєї дитини. Я навіть не буду перераховувати їх, тому що вони залежать від рівня вашої самосвідомості, виховання, стійкості вашої психіки.

Що не потрібно робити в цей момент? Критикувати дитину.

Кожне сказане образливе слово руйнує психіку. Робить з допитливого малюка забите страхами і докорами створіння. Ні про яку сміливість, ініціативність та орієнтованість на успіх в майбутньому, і мови не буде.

Що ж тоді робити? Скажіть, що так не можна робити. Зауважте, так ви вказуєте на його дію, а не вказуєте, що він сам поганий.

Не кричіть на дитину! Вийдіть з кімнати, подихайте, попийте води, а потім поговоріть спокійним тоном.

Стримувати емоції складно, але цей ваш крик вріжеться в дитячу пам’ять і зіпсує психіку вашої дитини. Саме так створюються дитячі травми, від яких ми все життя намагаємося позбутися.

Варіант другий. Ваша дитина миє посуд, тарілка, чашка, стакани – все летить вщент. Якщо зараз ви покараєте малюка за розбитий посуд, він більше ніколи не буде вам допомагати.

Не виховуйте в дитині страхи! Допоможіть їй впоратися, але ненав’язливо, наприклад, запропонуйте допомогу, допоможіть зрозуміти, як це зробити.

Не порівнюйте дитину з іншими дітьми! Порівняння з сусідом, братом, сестрою, чомусь завжди виявляється не на користь вашого малюка.

«Подивися, як він вчиться, подивися, як він розмовляє з дорослими» – і ще багато «подивися», які виховують важкі комплекси в дитячій підсвідомості. Ці порівняння МОЖУТЬ призВЕСТИ до того, що ваша дитина, якій ви щиро бажали щастя, МОЖЕ не стаТИ успішною людиною в майбутньому, або буде жити все життя з оглядкою на інших.

Зустрічаються люди, які взмозі перемогти самих себе, які йдуть наперекір долі, але в них є інші комплекси, створені батьками. Але звідки знати зараз, що відбуватиметься в майбутньому?

Немає не травмованих дітей. Не можливо їх не травмувати, це їх адаптовує до життя. Але цих травм може бути менше, якщо ми будемо більш самоусвідомленими і поінформованим. Опишіть якось це.

Не обманюйте дитину! Вона вірить єдиним близьким людям – своїм батькам. Зараз ви для неї боги, захист, опора. Ви пообіцяли відвести в парк, вчасно забрати з садка, купити солодку вату або пограти з донькою або сином ввечері? Тримайте обіцянку. Малюк не в змозі оцінити обсяг ваших власних турбот. Йому набагато важливіше бути з вами поруч, він чує і бачить тільки вас і живе вашими обіцянками.

Карати чи ні

Якщо ви не будете карати за серйозні проступки, то проблем у дорослому житті вашого малюка буде ще більше. Питання саме в тому, як це зробити.

Ремінь, різки, горох – все це залишилося в 18 столітті. Покарання повинно бути зрозумілим. Пам’ятайте про те, що в п’ять років ваша дитина не розуміє більшості того, що ви говорите. Її система цінностей тільки формується.

Виростити тепличного малюка, не пристосованого до життя – теж не варіант. Перший окрик начальства, перші труднощі, і він зламається. Знайти тонку грань між тим, як і що говорити, не так просто. Цьому доведеться вчитися, якщо ви хочете виростити здорову морально і фізично людину.

Коли потрібен не дитячий психолог

На жаль, ми такі, які є. Нас вже виростили з безліччю образ, комплексів, проблем. У кожного знайдеться історія про те, як несправедливо з вами вчинили. І ви зриваєтеся на самого беззахисного, підбираючи слова, якими найлегше заподіяти біль. Слова-вбивці: ти поганий, ти ідіот, ти безрукий, ти нічого не можеш і ще безліч інших.

І перш ніж вести вашу дитини до дитячого психолога, я рекомендую розібратися з собою, зі своїми дитячими і дорослими травмами, зрозуміти, звідки з вас пре агресія.

Навчіться говорити зі своєю дитиною. Не просто, як справи в садку або в школі. І не про те, яку оцінку отримав: говорите про те, що хвилює малюка, що його турбує, з ким він дружить, про що мріє. Нехай він говорить вам про свої відчуття. Це вкрай важливо. Адже саме зараз закладається основа вашої довіри з дитиною, і її майбутнє.

Що робити, якщо ви пропустили цей момент, вже завдали травму дитині? Записуйтеся на прийом до дитячого психолога. Чим раніше будуть виправлені наслідки травматичної ситуації, тим більше шансів на те, що ваша дитина виросте здоровою.

Back to top
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
Ірина Гаргат - психотерапевт Івано-Франківськ