Психіатр – коли слід звернутися

Ми всі розуміємо, що існують важкі психічні захворювання, які явно виражені: шизофренія, аутизм, олігофренія і так далі. Ці захворювання яскраво виражені, і ми на підсвідомому рівні розуміємо, що їх потрібно лікувати тільки в клінічних умовах.
Існують й інші, неявні порушення, при яких психолог і психотерапевт допомогти не в змозі. Ці зміни відбуваються на хімічному і біологічному рівнях. Лікують їх медикаментозно, і чим довше вони розвиваються, тим складніше буде відбуватися їх лікування.
10 неявних станів, коли потрібно звернутися до психіатра
- Депресія. Якщо депресія не затяжна, зустрічається рідко або виникла в перший раз, то варто звернутися до психотерапевта. А ось коли людину начебто все влаштовує, немає явних проблем, але вранці хочеться зістрибнути з даху – слід звертатися вже до психіатра в Івано-Франківську.
Депресія, складний стан. У тих випадках, коли вона не пов’язана з органічними змінами на рівні гормонів, з нею може впоратися досвідчений психотерапевт.
Якщо ж до депресії додається психосоматика, виникають суїцидальні думки, а в деяких випадках відбувається навіть планування суїциду – потрібне втручання психіатра.
- Протилежний депресії стан різкого підйому і викиду енергії. Він може тривати деякий час. Людина може робити безліч справ відразу. При цьому вона не втомлюється, у неї горять очі, рухи різкі і рвучкі. Голос гучний, часто командний тон.
Звичайно, підйоми енергії можуть траплятися і на тлі нормального стану психіки, і можуть бути пов’язані з майбутніми радісними подіями. Ми говоримо не просто про гарний настрій. Ми говоримо про той стан, коли ця енергія йде через край.
- Спалахи агресії. Ми всі регулярно дратуємося. Це залежить від нашого настрою, пори року, загальної втоми та інших факторів, в тому числі, завантаженості на роботі.
Спалахи агресії можуть бути різними. Ті, які вимагають уваги і лікування, помітити легко. По-перше, вони регулярні. По-друге, вони приносять хворому задоволення. Ви помічаєте блиск в очах, коли людина мучить тварину або знущається над близькими, завдає фізичні травми або заподіює біль будь-яким іншим чином.
Схильність до садизму – порушення, при якому слід звернутися до психіатра. Особливо, якщо ви помітили це стан у підлітка або дитини. І в даному випадку, чим раніше ви почнете її лікувати, тим більше шансів виправити становище.
- Булемія та анорексія. Ці поняття у всіх на слуху. Найбільше від анорексії страждають дівчатка-підлітки. Цей стан не лікується у психолога, не проходить сам.
Всі нав’язливі стани, при яких страждає організм і психіка, лікуються тільки у психіатра.
- Зміни пам’яті, забудькуватість, втрата уваги, неможливість зосередитися. Все це може бути пов’язано з гормональними порушеннями, а також порушеннями в роботі мозку.
Як проявляється? Ви вже на роботі і весь час думаєте, а чи не забули вимкнути праску або газ. Ви не пам’ятаєте, закрили двері, що було на вчорашній нараді. Весь час намагаєтеся згадати, чи не забули ви здати документи і т.д.
Такі люди часто повертаються до повторюваних дій, перевіряють все по кілька разів, складають все в звичному порядку. Одним з проявів нав’язливого стану стають ритуали, які людина створює собі сама.
Звичайно, ми всі можемо забути, що робили вчора й чи закрили двері. Зазвичай, ми все це робимо механічно, не замислюючись. Особливо, коли нас хтось відволік. Звертатися до психіатра слід, коли це відбувається кожен день і перетворюється в нав’язливі думки і стани, викликає тривогу.
- Самоушкодження. Для того щоб людина завдала собі травму, потрібно запуск певного тригера. Травми бувають різні, але часто досить серйозні.
Людина не може себе контролювати, ріже собі руки, спотворює шкіру, може битися головою об стіну, стіл. Самоушкоджень буває багато різних, в деяких випадках, з такою проблемою може впоратися психотерапевт. Однак якщо проблема лежить не на рівні підсвідомості, а на рівні зміни структури мозку, то психотерапевт відправить вас до психіатра.
- Нав’язливі думки, галюцинації, стани маячення. Людині здається, що вона чує голоси. Причому відразу ви цього можете і не помітити. Голоси можуть наказувати їй нікому не говорити про них.
Вони керують людиною, вказують, що їй робити. Вона може не тільки чути, але й бачити фантастичних тварин. Галюцинації можуть супроводжуватися манією переслідування. Хворому ввижаються змови проти нього.
- Манія величі. Людина раптом уявляє себе кимось іншим. Наприклад, вона може вважати себе месією, Богом. Вона вдаряється в релігію, стає фанатиком. Або навпаки, починає захоплюватися потойбічним світом, йдучи в свої захоплення цілком і повністю.
В очах такої людини ви побачите повне безумство. Вона може не чути вас, вона живе в своєму світі і вже створистворила ритуали.
- Залежності. Наркотична, алкогольна, ігрова – це все до психіатра. Це важкі стани, з якими працює тільки лікар з певною кваліфікацією.
До речі, шопоголізм, коли купується багато і часто непотрібних речей – це теж психіатрична проблема. Варто звернутися до психіатра, коли людина себе перестає контролювати, і не може втриматися, щоб не витратити не тільки останні, але й кредитні гроші.
- Діти і підлітки. Це величезна і дуже глибока тема. Якщо ви не бачите серйозних відхилень у поведінці, але вас щось турбує, то варто звернутися до дитячого психолога. А ось в тих випадках, коли дитина поводиться агресивно або занадто замкнуто, проявляються ознаки аутизму або агресії, спрямованої всередину себе – потрібне втручання психіатра.
- Старече недоумство – це теж сфера психіатрії.
До психіатра завжди страшно звертатися. Особливо, якщо ви дивилися фільми або чули про те, як лікували в 60-і роки минулого століття. Медицина давно зробила крок вперед. Зараз необов’язково ставати на облік, можна пройти обстеження і лікуватися анонімно.
Звертаючись до приватних клінік, ви отримуєте адекватну консультацію і лікування, яке допоможе не тільки вашому близькому, але і вам відновити ваше життя.
Якщо ви проживаєте в Івано-Франківську, ми запрошуємо вас на консультацію в Центр «Відчуй Себе», де вам допоможуть розібратися з проблемами і вирішити більшість з них. У нашому центрі працюють досвідчені психотерапевти, які зможуть діагностувати захворювання і направити вас до фахівця.