Ірина Гаргат – психотерапевт Івано-Франківськ

24.06.2021

Вигорання на роботі – як виглядає, що робити і як не допустити

Вигорання на роботі - як виглядає, що робити і як не допустити

Ще рік чи два тому, коли ви отримали посаду, яку так давно чекали або роботу, про яку мріяли, ви готові були приділяти їй весь час. Ви затримувалися, щоб виконати ще більше завдань, прокидалися раніше, і по дорозі думали про те, що сьогодні зробите. У вас горіли очі, тому що ви були впевнені – ви можете зробити більше і краще, і звичайно, заробити грошей.

Що сталося зараз?

  1. Вам не хочеться вставати вранці і йти на роботу.
  2. У вас накопичилася гора справ, з якими ви не можете впоратися, тому що банально, у вас немає сил.
  3. Ви ненавидите чаювання з колегами або воно єдине, що вас рятує.
  4. Ви боретеся з втомою посеред робочого дня і намагаєтеся не заснути?
  5. Ви ненавидите свою роботу.

Навіть перебуваючи вдома, ви не можете нічого робити. У вас опускаються руки, і ви все пускаєте на самоплив. Найкраще, що ви для себе знайшли, це перегляд телесеріалів, а найгірше – лежати на дивані і дивитися в одну точку.

Що робити?

Перш за все, варто визначити ваш стан. Вам потрібно звернутися до фахівця, щоб виключити депресію. Якщо це депресія,  вам необхідно позбавлятися від неї зараз, щоб ваше життя не втратило сенс.

Якщо це вигоряння, то вам теж потрібен психотерапевт. Самостійно ви можете спробувати свої методи боротьби з вигоранням. Але це може затягнутися, з фахівцем процес відновлення пройде легше.

Як самостійно впорається з вигоранням

  •  Хобі
Хобі

Щоб не впасти в депресію, знайдіть те, що вам дуже подобається. У вас же є хобі? Так ось, дістаньте його з ящика на антресолях, куди ви його засунули ще рік або два назад.

У кожної людини є те, від чого вона отримує задоволення. Хтось читає, хтось збирає польові квіти, і акуратно складає їх серед листів старих книг.

Може бути, що ви любите фотографувати, спостерігати за птахами в парку або збирати з дрібних намистин браслети? Покопайтеся в собі, дістаньте те, що ви так ретельно ховали, залишаючи на потім. Це «потім» прийшло.

Не думайте про роботу, незавершені справи, не коріть себе ні в чому. Просто віддавайтеся улюбленій справі деякий час. Це дозволить переключити ваш мозок.

  •  Спорт, фізкультура, прогулянки
Спорт, йога - як позбавитися вигорання

Навіть у самих неспортивних людей тривалі прогулянки на свіжому повітрі викличуть прилив серотоніну. Це гормон задоволення, який просто перестав вироблятися. Це не тому що ви хворі, ні. Це тому що ви виплеснули весь свій запас життєвої енергії, і ваш мозок має потребу у відпочинку, щоб її відновити.

До речі, серотонін допоможуть виробити деякі фрукти, шоколад, та активні фізичні рухи.

Увага! Якщо ви відчуваєте втому, ні в якому разі не запивайте її спиртним! Алкоголь приносить лише тимчасове задоволення. Він змушує викинути серотонін і дофамін, які відповідальні за ваше задоволення. А після того, як він піде, вашому організму буде ще важче відновитися.

  •  Спілкування

Поки ви горіли на роботі, ви обмежили коло спілкування. Ви давно не бачилися з подругою, не їздили на риболовлю, не спілкувалися з батьками. Вам було ніколи.

Спілкуйтеся. Знайдіть тих, з ким би ви хотіли провести час. З ким ви можете говорити, не напружуючись, що не змушуючи себе виглядати не такими, якими ви є.

Вам потрібна людина поруч, яка знає вас, і вам не доведеться прикидатися. Вам потрібен відпочинок в спілкуванні. Людина, яка прийме і розділить ваші емоції, навіть якщо їх не залишилося.

  •  Вітаміни та мінерали

Можливо, вашому організму просто не вистачає сонця, яке виробляє вітамін D, або ви харчувалися фаст-фудом, і недоотримали самих потрібних для життя та функціювання організму, вітамінів?

Вітаміни та мінерали - позбавляємость вигорання

Не варто призначати самолікування. Якщо ви відчуваєте, що не справляєтеся самостійно, зверніться до сімейного лікаря за призначеннями.

Психологічний дискомфорт, дратівливість, небажання що-небудь робити – це сфера психотерапії. Вам потрібен фахівець, який допоможе вам зрозуміти, що таке сталося, що ви більше не бажаєте робити те, що раніше приносило задоволення.

Психотерапевт допоможе вам розібратися з тим, що вас турбує, знайти справжню причину невдач на роботі, вашого невдоволення собою.

Можливо, ви вибрали не ту роботу, і просто не можете займатися справою? Або, рік карантину вибив з колії, і ви ніяк не можете зібратися з силами. Якщо ви перехворіли COVID, то у вас дійсно мало сил.

Від фізичних наслідків вам допоможе позбутися ваш сімейний лікар, а від психологічних – психотерапевт. Чи не заганяєте себе в кут, вирішіть зараз свої проблеми, і будьте щасливі.

Як не допустити вигорання на роботі

Обмежуйте робочий час. Робіть вихідні дні – вихідними.

Якщо ви працюєте на себе.

  1. Знайдіть ваш ефективний час, в який ви найлегше виконуєте завдання. Для кого-то цей час починається з 4 ранку, а хтось може працювати за графіком тільки вночі або після 14.
  2. Розпишіть ваші завдання і ставте короткострокові цілі. Так у вас не буде незавершених завдань, і ви можете себе похвалити за їх виконання.
  3. Робіть перерви. Працювати 8 годин поспіль без обіду або невеликого фізичного навантаження – не можна. П’ять хвилин простих фізичних вправ, вам допоможуть відновити сили.
  4. Якщо у вас фізична робота, то ви краще знаєте, як правильно відпочити, щоб розслабити м’язи.
  5. Робіть одну задачу за один раз. Багатозадачність перемикає ваш мозок, ви втомлюєтеся все більше, і не можете зосередитися на чомусь одному.

Якщо у вас бізнес і на вас працюють люди

  1. Навчіться делегувати повноваження! Якщо ви не довіряєте своїм співробітникам, то змініть їх. Якщо у вас параноя на рахунок того, що без вас вода не освятиться, то вам потрібно працювати над собою.
  2. Вибирайте зручний для вас вихідний день, вимикайте робочий телефон, і відпочивайте в повній мірі.
  3. Відпочинок означає, що ви забуваєте про роботу на один або два дні, повністю вивантажуючи ваш мозок. Це допоможе уникнути вигоряння, а крім того, забезпечить приплив нових ідей.

Якщо ви найманий працівник

  1. Подумайте, чи тою справою ви займаєтеся або просто ходите на роботу, тому що ту, яку ви хочете, не можете знайти?
  2. Робота повинна приносити не тільки гроші, але і задоволення.
  3. Ви хочете працювати IT фахівцем або відкрити свою кав’ярню, а замість цього сидите за швейною машинкою? Чому ви не йдете вперед?
  4. Розберіться в собі. Можливо, у вас низька самооцінка, яка не дозволяє вам піти на ту роботу, яку ви хочете, або ви боїтеся відмови.
  5. Це внутрішні невирішені конфлікти, які не дозволяють вам подолати власні страхи.

Як не вигоріти на роботі – поради для всіх

Перш ніж приймати рішення, наприклад, про зміну роботи, задайте собі питання і обов’язково прислухайтеся до внутрішнього голосу, який відповість на них.

  1. Що мені подобається в цій роботі.
  2. Що мені не подобається в роботі.
  3. Що я хочу отримати: гроші, визнання, славу чи це просто спосіб виживання.
  4. Як змінити коло обов’язків: мені стало нудно, мені потрібно підвищення на посаді або мені потрібно скоротити обов’язки.
  5. Що я хочу досягти в майбутньому.
  6. Які перешкоди зараз на моєму шляху.

Якщо ви не можете відповісти собі на питання, розумієте, що вам щось заважає – телефонуйте до психолога. Терапевт допоможе розібратися в собі, відкрити внутрішній потенціал і знайти разом з вами корінь проблеми.

Зверніться по допомогу до професійного психотерапевта раніше, ніж настане вигоряння і депресія. Раніше, ніж ви втратите все, до чого так довго прагнули. Якщо ви читаєте цю статтю, значить, вас турбує ця проблема.

Хочете її вирішити – телефонуйте!

Back to top
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
Ірина Гаргат - психотерапевт Івано-Франківськ