Ірина Гаргат – психотерапевт Івано-Франківськ

11.05.2021

Як перестати боятися грошей

Як перестати боятися грошей

«Дивна фраза», – скажете ви, і будете не праві. Знаєте, чим відрізняються успішні і багаті люди, від тих, хто живе від зарплати до зарплати, працює на низькооплачуваній роботі, щоб заробити на шматок хліба? Тим, що багаті люблять гроші.

Ви можете заперечити, і говорити скільки завгодно, що ви їх теж любите, але це не так. Ваша підсвідомість давно вирішила, що ви будете жити за певними правилами, які не дозволятимуть вам мати те, що ви бажаєте.

Як ваша підсвідомість вами керує

Звичайно, всі програми в вас заклали ваші батьки. І якщо вони жили бідно, то й ставлення до грошей в сім’ї було відповідне. Чи чули ви фразу: «Гроші на дереві не ростуть»? А в який момент ви її почули? Коли попросили купити іграшку, яка вам так подобалася або коли вам знадобилися джинси, які були вже у всього класу?

Можливо, сценарій був зовсім інший, але ви назавжди запам’ятали, що гроші = труднощі. Їх не можна просто так добути, а все, що з ними пов’язано – недосяжно.

Що зробити або Вправа перша

  1. Сядьте в м’яке крісло, закрийте очі і постарайтеся знайти той самий момент, який викликав цей страх.
  2. Розберіть по кісточках його, в цьому вам завжди допоможе психолог.
  3. Перестаньте боятися. І так, таке можливо.

Друга вправа

  1. Уявіть, що ви багаті. Скільки вам потрібно грошей? Називайте точну цифру, яка зробить вас щасливою людиною.
  2. А тепер подумайте, як ви будете їх витрачати. Не просто розпишіть: нова машина, нова квартира, нові зуби. Уявіть, що у вас вони вже є. Відчуйте себе там, де ви хочете бути. Намалюйте в фантазіях ваше життя.
  3. Не всім це вдається з першого разу. Особливо, коли доводиться малювати не момент, а ціле життя. Але ця вправа дозволить вам зрозуміти, що стоїть між вами і грошима, про які ви мрієте. А якщо не допоможе – телефонуйте.

Вправа третя

Запишіть все до єдиної асоціації, яка виникає, коли ви думаєте про гроші.

  1. Що ви відчули на смак, запах, звук?
  2. Що думали ваші батьки про гроші?
  3. Що кажуть про гроші ваші знайомі і близькі друзі?
  4. Ваші переконання = переконання батьків або = переконання ваших друзів?

Отже, перше, що вам потрібно зробити, усвідомити свої бажання і зрозуміти, що обмежує вас в житті, і не дає заробляти.

Хороший приклад з книги Джен Сінсеро про балкон, на якому смердить тухлятиною. Ви можете ставити пахощі та продовжувати скаржитися на запах. А можете вичистити балкон і знайти джерело запаху, який дратує.

Знайдіть своє джерело запаху, і зрозумієте, як впоратися зі своїми проблемами.

Як ви приймаєте гроші

Ви просите свої зароблені гроші, і вас обмежує сама думка про них? Ви знаєте, що багато працювали, але оцінити свою роботу самостійно не можете? Причини дві: ви не любите гроші, і у вас низька самооцінка.

Стосовно самооцінки: поки ви будете думати, що не гідні тих грошей, які заробили, у вас їх не буде ніколи.

Що ви вмієте? Ви великий різьбяр по дереву, відмінний майстер по комп’ютерам або майстер манікюру, до якого на прийом запис розписаний на три місяці вперед?

Але ви берете мінімальну оплату за свою працю, тому що:

а) ви не вважаєте себе майстром, і вже більше трьох років все ще думаєте, що інші можуть так само;

в) ви боїтеся, що клієнти підуть до іншого майстра, і залишитеся без грошей, тому ваша робота коштує дешево;

з) ви рахуєте гроші клієнта, та боїтеся, що для нього це дорого.

І, якщо вам віддають зароблене, вас це бентежить, ви часто і багато дякуйте, і вибачаєтеся.

Що станеться далі

Клієнт вирішить, що раз ви не цінуєте свою роботу, то і він не буде її цінувати. Як варіант знайдеться хтось, хто цю ж роботу зробить на вашому рівні, але візьме за неї більше грошей. І клієнт з цим виконавцем буде щасливий. Чому?

Ми несвідомо звикли оцінювати добре зроблену роботу або продукт в її вартості. Якщо телефон коштує 32 000 гривень, то він хороший, а якщо 4 000 гривень, то поганий.

Так працює наша підсвідомість, і чим вище цінник, тим більше задоволення отримує людина, віддаючи за нього гроші. Продавці знають, що набагато легше продати будь-який дорогий товар: в цьому випадку покупець практично не торгується, не виносить мозок продавцю. Чим нижча вартість товару, тим більше йому винесуть мозок та зіпсують нерви.

Що станеться, коли ви оціните свою роботу і підіймете цінник

Реальна ситуація. Наталя пішла з хорошої роботи і відкрила манікюрний салон. Вона витратила всі кошти на обладнання, лаки та іншу хімію, і почала приймати подруг. Ціна була символічною: за роботу Наталя гроші не брала, тільки за матеріали.

Через місяць, вона зрозуміла, що якщо вона не підніме цінник, то платити за квартиру, і одягатися не буде за що.

Коли Наталя оголосила своїм друзям про те, що ціна на роботу підвищується, звичайно, вона отримала пересуди за спиною. Всі говорили, що вона зазналася, що стала капіталістом, що вирішила заробляти гроші на них. Ніхто не пішов, всі продовжували ходити на манікюр. Сума була підйомною, а Наталя змогла вижити в бізнесі.

Порада дуже проста. Якщо ви любите гроші та цінуєте себе і свою роботу, ставте цінник, який відповідає вашій кваліфікації та середній ціні по ринку. Завищений цінник відлякає ваших потенційних партнерів, а занижений – вас розорить.

Шукайте тих клієнтів, які можуть знайти гроші і оплатити вашу працю, та будуть цінувати в вас професіонала. Якщо ви не вважаєте себе професіоналом: скоріше вчиться або знайдіть іншу роботу.

Фінансова подушка

Якщо хочете, щоб у вас завжди водилися гроші, створіть собі недоторканну фінансову подушку, яка складається мінімум з трьох ваших зарплат.

Навряд чи вона врятує від фінансової світової кризи, але вона може підтримати вас в тому випадку, якщо тимчасово не буде роботи. Тоді ви зможете шукати не те, що нагодує тебе цю хвилину, а роботу, на якій ви хочете працювати, яка буде подобатися. Тільки тоді ви заробите більше.

Трохи про кредити

Ви ніколи не станете багатим і щасливим, якщо будете віддавати останні гроші за айфон в кредит, а самі жити впроголодь. Порівнюйте бажання і можливості на даний момент.

Не шукайте причин і приводів

Ви можете звинувачувати в своїх невдачах оточуючих, перетворюючись в скиглія і жертву. Ні в того, ні в іншого немає щасливого і багатого майбутнього. Висновок – перестаньте бути жертвою і навчитеся відповідати за свої вчинки.

Ідіть до мети

Спочатку вам буде цікаво, від вашого ентузіазму можна запалювати лампочки. Але результат відразу не прийде, і ви почнете гаснути. Не здавайтеся! А щоб було легше – робота повинна вам подобатися. Ви повинні отримувати драйв і кайф від того, що ви робите.

Якщо ви ще не впевнені в собі, ви не розумієте, як допомогти собі залучити гроші і позбутися від страху перед ними, вам потрібно розбиратися в собі. Телефонуйте, ми разом знайдемо причини ваших втрат, і ви зрозумієте, в якому напрямку вам рухатися.

Back to top
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
Ірина Гаргат - психотерапевт Івано-Франківськ