10 порад, як позбутися післяковідного синдрому

Той, хто пережив Covid, ще довго намагається відновитися. Повна відсутність сил, постійна втома, задишка, прискорене серцебиття – це все фізичні прояви, які можуть тривати до півроку. Але разом з ними багато людей, які перехворіли на Ковід, навіть у легкій формі, відзначають важку депресію.
– Неможливо взятися до роботи. Хочеться лежати та дивитися в одну точку, – розповідає Наталя. Вона перехворіла на Ковід у важкій формі. Двостороння пневмонія, низька сатурація, на кисні три тижні.
Їй вже треба виходити на роботу, але немає сил. І не лише фізичних, а й моральних.
– Чотири трупи за ніч вивозили з палати. Для того, щоб ти могла дихати, кисневий балон потрібно охолоджувати. І для цього потрібно постійно підливати холодну воду, інакше система не працює. Одна медсестра на два поверхи нічого не встигає. Тому щогодини вночі я вставала та сама лила воду. Тоді можна було дихати.
І це їй пощастило, що змогли знайти місце у лікарні. Комусь дістався кисень, комусь ні. Але вийти з лікарні живим зовсім не означає, що жах закінчився і можна нормально жити.
Як позбавитися психологічного післяковідного синдрому, коли нічого ще не закінчилося, коли немає сил рухатися, і майже немає бажання жити? Нічого не в радість: ні дитячий сміх, ні улюблені тварини. А тут ще й сусідка вмирає від Ковіду. Бо місць у лікарні немає, і швидка не забирає. І невідомо, коли все скінчиться.
– Все забуваю, – бідкається Володимир, 32 роки. – Я навіть не знав, що в мене covid. Просто здав тест. З усіх симптомів була лише низька температура та слабкість. Не було кашлю, не було інших проявів. Але зараз усе перекинулося. Не можу працювати, навіть не можу грати. Я дуже люблю комп’ютерні ігри. Все ніби сіре довкола. Нічого не хочеться.
Депресія – як позбутися її після Covid
Якщо ви замислюєтеся про те, як позбутися післяковідної депресії, найкраще звернутися до спеціаліста – психотерапевта. Не всім вдасться перемогти її самостійно, тому що ситуація загалом по країні краща не стає. Людина, яка вже перехворіла, кожен новий випадок сприймає дуже близько до серця.
Страх у тих, хто пережив Ковід у лікарні та бачив безліч смертей, лише посилюватиметься. Бо незрозуміло, як далі жити. Крім того, на тлі кисневого голодування, напевно, відбулися зміни в мозку.
Якщо ви маєте проблеми з пам’яттю, перестали чітко формулювати речення, довго думаєте, перш ніж щось сказати – зверніться до психіатра. Можливо вам знадобиться медикаментозне лікування.
Депресія часто виникає і на тлі того, що під час Ковіду у багатьох пропадає нюх. Ми всі звикли до того, що кожен продукт має смак та запах. Але за Ковіду відзначається їх повна чи часткова відсутність. Не чуючи запаху, людина не відчуває радості, не отримує справжньої насолоди.
Смакові та нюхові рецептори відновлюватимуться довго, і весь цей час людина не отримує задоволення від їжі. Кава для багатьох стала гіркою, а запах улюбленого дезодоранту або парфумів став неприємним.
Тренувати нюх можна. Обирайте запахи цитрусових та кави, намагайтеся їх знову почути. Не турбуйтеся, якщо одразу не виходить. Нюх повертається повільно, але він все одно відновиться.
Найгірше, якщо доводиться їхати у транспорті. Здається, що від людей просто смердить. Цей запах легко викликає нудоту та запаморочення. На психологічному рівні – сильне роздратування.
10 порад, як позбутися постковідного синдрому
Якщо у вас є можливість, поговоріть із вашим психотерапевтом. Коли настає депресія, головне, це допомогти собі якнайшвидше з неї вибратися.
Найкраще, якщо це буде психотерапевт, якого ви відвідували раніше. Якщо ні – дзвоніть. Розбиратимемося разом. Якщо ж ні, то ловіть 10 порад, з якими ви зможете швидше пережити післяковідну депресію та увійти до норми.
- Гуляйте більше. Це дуже важко тому, що втома поки що дуже висока. Але для того, щоб відновилися легені та розумові процеси, вам потрібно рухатись. Причому на свіжому повітрі. Тільки прохолодне свіже повітря допоможе вам дихати на повну силу. Заберіть важкі фізичні навантаження. Вони вам все одно зараз не під силу. Не потрібно ремонтувати в квартирі або зайнятися різними виробами: чим більше дрібна моторика працює, чим більше ви працюєте пальцями, тим більше працює ваш мозок.
- Йога – варіант для тих, хто страждає на депресію. Вона допоможе не тільки відновити фізичну форму, покращити кровообіг та об’єм легень, а й психічний стан. Заняття йогою плавні, без різких рухів, тому підійдуть для тих, хто страждає на депресію.
- Масаж. Його можна практикувати після того, як ви порадитеся з лікарем. Тактильні приємні відчуття піднімають настрій, розганяють кров, покращують психологічне здоров’я.
- Читайте. Не фільми по телевізору, а книги швидше відновлять ваш мозок. Можете запам’ятовувати фрази, номери машин, що проїжджають, вивчати короткі вірші. Все це тренування для мозку, як фізичні вправи для тіла. Незабаром новорічні свята. Ви можете зайнятися підготовкою до них. Адже, як відомо, очікування свята краще самого свята. Таким чином, ви не тільки піднімете собі настрій, але й займете ваш мозок, додасте позитивних емоцій.
- Займіться роботою. Якщо ви ненавиділи свою роботу до хвороби, навряд чи вам зараз вона сподобається. Ви маєте час задуматися про те, як допомогти собі знайти те, чим ви завжди хотіли займатися. Звичайно, шукати нову роботу під час карантину, не найвигідніший варіант. Але шанси у вас все ж таки, є.
- Якщо ви роздратовані, то не варто зриватися на оточуючих. Подумайте, що приносить вам роздратування? Можливо, це післяковідний синдром. Може вам варто залишитися ненадовго на самоті, видихнути і зрозуміти, що нічого страшного не сталося.
- Висипайтеся. Для цього пустіть у свій будинок прохолодне свіже повітря. Постарайтеся не зациклюватися на страхах і поганих думках.
- Не дивіться новини. Від того, що ви почуєте на ТБ, краще точно не стане.
- Знайдіть те, що вас тішить. Намагайтеся частіше повертатися до цього. Усміхайтеся, навіть якщо вам тяжко. Фізична посмішка обов’язково вплине на настрій.
- Можливо, Ковід – це шанс переглянути ставлення до свого життя, до того що ви робите, з ким живете і чого хочете від життя.
Позбутися післяковідної депресії самостійно можна, але не у всіх це вийде. Якщо ви бачили безліч смертей, наприклад, перебуваючи в лікарні, або ви втратили близьких – вам може знадобитися кваліфікована допомога.
Як позбутися післяковідного синдрому, коли він такий схожий на той, що пережили люди на війні? Це складно, але можливо. Ви ще може бути не зовсім здорові, і відчуваєте нескінченну втому. Але ж ви вижили.
Прийміть хворобу як шанс на нове життя. Гірше не стало. У вас усе попереду. Можливо, це саме той шанс, який дозволяє вам розпочати нове життя, та відчути себе переможцем. Це дуже важливо.
Якщо ви пережили смерть близької людини від Ковіду, навряд чи ці поради вам підійдуть. Найкраще звернутися за допомогою до психотерапевта, тому що вам потрібна допомога для відновлення.
Телефонуйте. Будемо справлятися разом.